GCSE MATHS COURSE PRICING PLAN
Standard
£80 per month- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Tutor support via email
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Plus
57% OFF
- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Tutor support via email
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Premium
£80 per month- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Priority Tutor support via video
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Premium Plus
save 50%
£400 One time
- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Priority Tutor support via video
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Standard
£30 per month- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Tutor support via email
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Advanced
40% OFF
- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Tutor support via email
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Premium
£70 per month- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Priority Tutor support via video
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Premium Plus
50% OFF
£399 One time
- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Priority Tutor support via video
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Basic
£40 per month- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Tutor support via email
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Advanced
40% OFF
- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Tutor support via email
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Premium
£70 per month- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Priority Tutor support via video
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
Premium Plus
50% OFF
£399 One time
- Animated Video Lessons
- 1000+ Exam-board specific tutorial lessons
- Access to resources
- Access to community
- Weekly Live lessons
- Priority Tutor support via video
- Exam strategy coaching calls (Monthly)
- 2 Mock exams with full feedback
* Mock exam papers will be emailed to learners, it is to be completed and sent back to us and we will provide a full feedback so you can focus on area of lack or gap in knowledge.
Have you done the math?
Traditional Online Tuition Model
- Average GCSE Maths tuition cost per lesson = £40 per hour
- Number of lessons per month = 4
- Total tuition cost for a month = £160 (This can range from £160 to £180)
- For over assumed 10 months = £160 x 10 = £1600 Lessons are hourly based
- May not cover every topic for exam.
Edviro Academy Model
- Animated world class GCSE Maths lessons
- Exam-board specific (Not generic) tutorials
- LIVE Weekly online lessons on exam questions & strategies
- 121 tutor support available
- All of this for £400 or less